1.Започнете с гумите
Започнат ли да падат температурите, това, което трябва да сторите първо е да монтирате подходящи за сезона гуми.
Даваме ви този съвет, тъй като, когато температурите навън паднат под 7 градуса, каучукът, от който се произвеждат летните гуми започва да се втвърдява и гумите влошават не само сцеплението си с пътя, но и при спиране спирачния път се удължава.
Силно препоръчително е да смените и четирите гуми и да го направите преди температурите да са паднали под 7 градуса. Преди да извършите смяната проверете дълбочината на протектора на зимните гуми и ако той е по-малко от 4 мм помислете за покупка на нов комплект зимни гуми.
Препоръчително, да не кажем задължително е смяната да се извършва единствено в специализирани сервизи, тъй като, след като бъдат сменени гумите трябва и да се балансират правилно.
След като смените летните гуми, помислете за тяхното правилно съхранение, ако искате да удължите живота им. Добро решение е да ги оставите на съхранение в хотел за гуми.
2.Проверете батерията
Акумулаторната батерия е особено чувствителна към температурни промени, особено ако нямате гараж и паркирате колата си на открития паркинг пред блока. Поради тази причина е добре преди началото на студените месеци да се уверите, че всичко с батерията ви е наред.
За да извършите проверката не се налага да посещавате сервиз, тъй замерванията можете да извършите и напълно сами с помощта на обикновен мултицет.
Ако при проверката напрежението на батерията е 12,6 V можете да сте спокойни, че всичко е наред, но ако е между 12 и 12,3 V трябва да я заредите или да помислите за покупка на нова акумулаторна батерия преди началото на зимата.
Съвет: Винаги дръжте в колата си кабели за зареждане на акумулатор, защото в по-студено време е възможно да "падне" напрежението в него.
3.Погрижете се за гумените уплътнения на вратите
При студено време гумените уплътнения на вратите и прозорците се напукват и са податливи на свиване. А това освен, че води до тяхното износване и деформация, води и до намаляване на тяхната ефективност.
Казано иначе, ако уплътненията се напукат или свият те не само не могат да уплътняват добре, но са изложени на риск от замръзване, което ще затрудни отварянето и затварянето на вратите на МПС. За да подготвите уплътненията на вратите за зимата ги третирайте с глицерин или със силиконов спрей.
4.Проверете и обслужете спирачките преди началото на зимата
През зимата спирачките (наред с гумите) са подложени на много по-голямо натоварване, отколкото през лятото. В студеното време спирачните дискове и накладките трябва да се справят с кишата, снега и влагата. По тях се полепва и сол, с която се третират пътищата, която от своя страна води до по-бързото им ръждясване и корозия.
За да сте спокойни, че спирачките ви са наред, няма да направите грешка, ако преди началото на зимата да огледате състоянието им и ако се налага да смените накладките.
Добро решение е да посетите оторизиран сервиз, където могат да извършат диагностика на цялата спирачна система на колата и да извършат смяната (ако се налага) бързо и професионално.
5.Уверете се, че отоплителната система (климатикът/климатроника) е наред
Едва ли ще се чувствате много комфортно, ако отоплението в колата ви не работи добре. Затова не пропускайте да направите проверка на състоянието както на всички негови елементи, така на нивото на фреона.
Това е подготовка, което не можете да извършите сами и се налага да потърсите сервизни центрове, в които специалистите ще направят пълна диагностика на климатика и ще го заредят с фреон.
Освен състоянието на климатика е добре да проверите и модулите за размразяване на предното и задното стъкло. Те са много важни, тъй като издухват бързо конденза от стъклата и ви осигуряват добра видимост по време на шофиране.
6.Проверете работата на светлините
През зимата се стъмва по-рано, а това оказва влияние върху добрата ви видимост. За да не се случва това е от голяма важност да се уверите, че всички светлини на автомобила ви работят безупречно.
Проверката на светлините можете да направите и сами, като потърсите помощта на свой приятел или член на семейството. Все пак е добре в пункт за технически преглед, да се провери дали светлините са регулирани правилно
Ако по време на проверката някоя от светлините не може да ви осигури достатъчно силна светлина, тогава просто трябва да почистите добре стъклата на фаровете с подходящ препарат или спрей и да смените крушките.
7.Подгответе си зимен комплект в багажника
Тъй като не знаете кога студеното време ще ви изненада, препоръчително е да носите в колата:
- Вериги за сняг
- Резервна гума
- Лопата и малка торбичка пясък
- Стъргалка за прозорци
- Спрей за размразяване на ключалки
- Допълнителни крушки и резервни запалителни свещи
- Колани за теглене
- Кабели за подаване на ток
- Допълнителна течност за чистачки
- Базови инструменти
- Качествен и удобен крик за смяна на гумите
- Комплект базови инструменти за ремонт
Не е зле да си приготвите и малък сак, в който да сложите комплект резервни дрехи, чорапи, ръкавици, шапка, ботуши и други неща, които могат да ви потрябват, ако случайно закъсате на пътя.
В колата си носете още зарядно за телефон, фенерче, пакетирани храни и вода.
Разбира се, не е задължително да носите всичко това, но пък и не е зле да сте винаги подготвени за всякакви изненади, които можете да ви поднесе зимата, когато сте на път.
8.Адаптирайте шофирането си към зимните условия
Това е може би най-трудното, но и най-важното нещо, което трябва да направите. Казваме, че е трудно, тъй като стила на шофиране наистина трудно се променя, но все пак можете да опитате поне през зимните месеци да шофирате по-отговорно и на по-безопасно разстояние от останалите участници в движението.
Избягвайте и рязкото спиране, внимавайте за т. нар. “черен лед” и не използвайте круиз контрол.